גימורים Finishing

גימורים

לכה ורניש
ציפוי של גיליון נייר על ידי שכבת לקה שקופה (מט או מבריק) המגנה על הצבעים המודפסים. לכה ורניש מודפסת במכונות דפוס אופסט כשכבה עליונה והיא פחות מרשימה מציפוי למינציה, אבל יותר זולה ממנה.

לכה UV סלקטיבית
לכה מבריקה ואיכותית במיוחד, המזכירה למינציה מבריקה אבל בשל היותה נוזלית ולא שכבת ניילון, ניתן להדפיסה על צורות מסיימות שאנו רוצים "להבליט" מתוך הגיליון.
ניתן ליצוק צורה על ידי הדפסת לכה UV סלקטיבית בלבד. לתוצאות מרשימות יותר, מומלץ להדפיס לכה UV סלקטיבית על גבי ציפוי למינציה מט המונעת את ספיגתה של לכת ה-UV בתוך הנייר.

למינציה
ציפוי נייר בשכבה דקה (מיקרונים ספורים) של ניילון. הציפויים המקובלים ביותר הינם למינציה מבריקה ולמינציה מט. למינציה מבריקה מבליטה ומחיה את צבעי ההדפסה על הנייר אליו היא מוצמדת. למינציה מט (טיפה יותר יקרה) "משקיטה" את צבעי ההדפסה אבל לפעמים מעדיפים אותה בגלל גימור ה"משי יוקרתי" שלה.

קפסולציה
ציפוי ניילון עבה יחסית משני צדדי הגיליון. קיימים עוביים שונים המקשיחים פחות או יותר את הגיליון. ההלחמה מסביב לגיליון מונעת חדירת לחות והרטבת הנייר.

מבלט / שטנץ
סכינים מיוחדות לחיתוך צורות שאינן קו ישר, המורכבות על גבי משטח עץ. המבלט מתוכנן על ידי המעצב גרפי ומבוצע ע"י "שטאנצר" בעזרת קרני לייזר להבטחת דיוק מירבי. דוגמא: מבלט לחיתוך צורת אוגדנים (פולדרים) ובו כיס/כיסים, חריצים למקם כרטיס ביקור, מכפלות להדבקה.

ביג
סכין מיוחדת אשר אינה חותכת את הנייר אלא גורמת ל"החלשתו" במקום מסוים על מנת שהקיפול לא "ישבור" בצורה לא יפה את הנייר. בעיקר משתמשים בביג ל"החלשת" נייר לפני קיפול במשקלי נייר אשר מעל 200 ג'.

הטבעת חום
הטבעה על נייר או פלסטיק של רדיד פויל מתכתי (בעובי מיקרונים מעטים), על ידי גלופת הטבעה מחוממת עשויה ממתכת איכותית. ניתן להטביע צורות, סמלים מסחריים וכד' על גבי נייר עבה או על פלסטיק. הטבעות החום המוכרות ביותר הינן הטבעות זהב, כסף וברונזה אבל קיים מגוון עצום של צבעי הטבעה.

הבלטה
יצירת שקע בצד האחורי של גיליון נייר עבה על ידי לחיצת הנייר בין 2 גלופות מתכת איכותיות ומדויקות מאוד. גלופה אחת יוצרת את השקע ("זכר") כאשר הגלופה השנייה ("נקבה") מגבילה את עומק השקע ומבטיחה גימור יפה. בצד הקדמי של הגיליון נוצרת הבלטה. בדרך כלל מבליטים צורה מסוימת, סמל מסחרי וכד'.

הבלטה עיוורת
הבלטה אשר לא קשורה לצורה מודפסת על גבי הגיליון אלא יוצרת בעצמה את הצורה המובלטת.

גימורים Finishing

Comments (0)

Call Now Button