צבעים Colors

צבעים

צבעי פנטון Pantone
פנטון הינו מותג עולמי הדואג לאחידות הצבעים PMS Pantone Matching System, על פי מספר קטלוגי. כל צבע מקוטלג על פי מספר וכל מספר מייצג הרכב מדויק של צבעי יסוד, על מנת שגרפיקאים, מפיקים ודפסים בכל העולם יוכלו לדבר ב"שפה אחת".

קטלוג פנטון המיועד להדפסה על נייר מחולק ל-2 חלקים: קטלוג פנטון לצבעים המודפסים על גבי נייר נטול עץ, וקטלוג פנטון לצבעים המודפסים על גבי נייר כרומו (מצופה). הדפסת אותו מספר פנטון על ניירות שונים מתקבלת בצורה שונה. לכן דרוש לציין את על איזה נייר תתבצע ההדפסה.
בסיום של מספר פנטון המיועד לנייר מופיעות האותיות : C או U.
פירוש האות C הוא Coated – הכוונה לנייר מצופה (באנגלית). קיימים מספר ניירות מצופים אבל הנפוץ ביותר הוא הנייר כרומו או מצופה כרומו.
פירוש האות U הוא Uncoated – הכוונה לנייר לא מצופה (באנגלית). קיימים מספר ניירות לא מצופים אבל הנפוץ ביותר הוא הנייר נטול-עץ.

יש לקחת בחשבון שצבעי הדפסה מושפעים מצבע הנייר. לכן, אם רוצים לקבל תמונות יפות כדאי להדפיס על נייר לבן, ומתוך הניירות הלבנים מומלץ להדפיס על כרומו מבריק לקבלת תמונות טובות. כאשר מדובר בעבודות עם תמונות יפות והרבה טקסט עדיף להדפיס הנייר כרומו מט: קצת פחות טוב לתמונה אבל מקל על הקריאה.

קיימים קטלוגים של צבעי פנטון גם להדפסה על בדים, פלסטיק וכו'.

צבעי פרוצס CMYK
הדפסת פרוצס (פרוצס מלועזית – process = "תהליך") מבוססת על תהליך בו מודפסים ארבעת צבעי יסוד: Cyan, Magenta,  Yellow, Black-(K) CMYK אחד אחרי השני על גבי גיליון. אחת התכונות החשובות של צבעי פרוצס היא שהצבעים הינם שקופים ועל ידי הדפסה מדויקת (Register) של צבע אחד על השני, מתקבלת הדפסה של מספר רב של גוונים על טקסטים, רקעים ותמונות. כל תמונה צבעונית המודפסת בחוברות, פרוספקטים ומגזינים מבוססת על תהליך הפרוצס.
צבעי הפרוצס (CMYK) נבדלים  מצבעי ה- RGBRed, Green, Blue עליהם מתבססים מסכי מחשב וטלויזיה, מכאן שצבעי האינטרנט מתבססים גם הם על RGB.

קשה לראות במדויק צבעי הדפסה על גבי מסכי מחשב, לכן כדאי להשקיע בהגהות צבעוניות כגון "אייריס" על מנת להגיע לדוגמא קרובה יותר למציאות.

צבעים Colors

Comments (0)

Call Now Button